Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_system.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 1415
dersim-wiederaufbau.de - Proje Çalışma Raporları
dersim-wiederaufbau.de
Ana Menü
ICERIKLER

Proje Çalışma Raporları

Proje Çalışma Raporları

İlgili kurumlar ve Belediye Yönetimine Fırın projesi çalışma raporudur;

Projemizin yazımı, tanıtımı ve tercüme işlemleri daha önce tamamlanmıştı. Uzun bir aradan sonra daha fazla geciktirmemek için bir yerden pratik olarak başlama gerekliliğinden hareketle son 1 aydır çalışmalara hız verilmiştir. Projenin başarısı, kentimiz açısında ekonomik ve sosyal anlamda istihdam yaratan bir çalışma olması, en az 20 kadına iş imkânı sağlaması, yine bir ilk ve model olması bakımından önemlidir. Bu nedenle bu projenin başarısı; İlgili tüm kurum ve sorumlu kişiler açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu çerçevede;

1- Yazdığımız projedeki iş planına uygun olarak ilk oluşturulan birim Proje yönetim ekibiydi. Proje ekibi bir belediyeden ( Serdar Erdoğan), bir TMMOB’dan ( Murat Kılıç), bir de ANADER’den ( Daha önce Eylem di, şimdi Diren) olmak üzere üç kişiden oluşmaktadır. Bu birim, Dersimi Yeniden inşa cemiyeti ile ilişki içerisinde çalışacak, karşılıklı rapor alıp verecekler, birbirlerini bilgilendirerek ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Proje ekibi tamamen gönüllülük esasları üzerine kuruludur. Buna göre projenin yapım ve teslim işlemlerine kadar işlerin değişik boyutlarını eşgüdüm içerisinde organize edecek, işlevi projenin bitirilmesi ile sona erecektir. Ekibin işi daha çok proje takviminin uygulanması ve yürütülmesi anlamındadır.
2- Çalışacak usta personel ve işçilerin tespiti için, ilgili kurumlardan oluşturulacak bir komisyon kurulacaktır. Belediye, Dersimi yeniden inşa cemiyeti, Anader veya ilgili sivil toplum kuruluşlarından olabilir. Bu komisyonun bileşenleri ve seçim yöntemi için ayrı bir toplantı ve kararlaşma yaşanmalıdır. En sıkıntılı konunun bu seçim işlemi olduğu gözden kaçırılmamalı ve titiz davranılmalıdır.
3- Proje pratik olarak başlatılmış ve belli bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır.
a- Projenin yazım, tercüme ve ilgili kuruluşlara iletimi ile kamuoyu ve basına tanıtım işlemleri tamamlanmış ve halen de yapılmaktadır.
b- Projenin mimari ve teknik çizimi tamamlanmıştır.
c- Buna göre yıkım, tadilat ve yapım işlemlerine başlanmıştır
d- Finansman kaynağını sağlayacak olan Dersimi yeniden inşa cemiyeti gerçekleştirdiği bir toplantısında bu projeyi gündemine alarak destekleme kararı almış ve kampanyalarına başlanmıştır.
e- Belediye meclis üyemiz adına bir banka hesabı açılarak ilgililere bildirilmiştir. Finansman işlemleri bu hesap numarası üzerinden yapılacaktır. Oluşturmuş olduğumuz ödeme komisyonu yaptığı tüm harcamaları antentli kağıtla belgelendirerek dosyalayacak ve ilgili yerlere iletecektir.
f- Yapılan pratik işler;
· Eski fırının kolonlar hariç iç duvarları yıkıldı
· Duvarlardaki eski fayanslar söküldü
· İç bölmeler genişletildi
· Doğrama kapı ve pencereler söküldü
· Çatı söküldü
· İkinci kat ve kaldırıma bakan istinat duvarı yıkıldı
· Sık sık arıza veren eski hat iptal edilerek yeni kanalizasyon hattı döşendi, iki yere logar atıldı.
· İki kademeden oluşan bahçe için istinat duvarları örüldü ve dolgusu yapıldı

 

g- Yapılacak pratik işler; (15 gün içerisinde yapılacak)

· Sökülen eski demir doğramalar kademeye taşınacak
· Bahçenin toprak kaplaması( Toprak ile gübre karıştırılarak yaklaşık 30 cm kalınlığında serilecek) yapılacaktır.
· Fırın malzemeleri ( eski ) sökülerek yandaki boş alana taşınacak
· Zemin betonu hasıl seviyesine gelene dek hitli ile kırılacak.
· Kafeteryanın ve balkonun iskeleti olarak demir profiller ( Şu an elimizde bulunan 5000 EURO ile Satın alınacak) temelleriyle birlikte kurulacak
· Çatı malzemesi alınarak yağmurlar sıklaşmadan çatı kurulmuş olacak. Çatı malzemesinin yaklaşık maliyeti 4000 EURO’dur.

h- Şu ana kadar kullanılan işgücü; 15 gün boyunca teknik eleman, usta ve işçi olarak ortalama 8 kişi tam gün çalışmıştır.
i- 2 kamyon istinat duvarı taşı, 1 kamyon kum ve 25 torba çimento, 22 m. 125’lik kanalizasyon borusu, 2 adet logar kullanılmıştır.

Bilgilerinize sunulur.
Saygılarımla
Serdar Erdoğan

Not:
· Pratik işlerin yapımı için gerekli usta ve işçilerin temininde Başkan yardımcısı M.Polat ve teknik eleman Fethi Teyhani yardımcı olacak ve birlikte ayarlama yapılacaktır.
· Fırının profil iskeletinin kurulmasnı bizzat Murat Kılıç yönlendirecektir.
· Profiller çakılmadan bahçeye toprağın taşınması ve makinelerin inşaat içerisinden çıkarılması gerekmektedir.
· Bu planlamanın uygulanmasını takip etmek ve organizesinden Murat, Diren ve İbrahim sorumludur.

İlgili telefonlar;
Murat Polat: 05325074541
Murat Kılıç: 05324938672
Diren : 05358977666
İbrahim : 05355949032
Fethi Teyhani: 05358454549


 

ÇALIŞMA RAPORUDUR 13.12.2005

Son bir aylık süreçte yapılan pratik çalışmaların özetidir. Çay bahçesi ve açık alanın kaba anlamda düzenlemesi tamamlanmıştır. Bahçe duvarları örülerek bölmelere ayrılmıştır.

Bina iskeleti profil demirlerle oluşturulmuş ve çatısı atılmıştır. Buna göre yapılan harcamaların ayrıntılı kalemi şöyledir;

Gelen ve çekilen para 5000 EURO’ydu.
· Demir profil ve demir iskelet aksamı ve bunların anti-pasla boyanması ?
· Baca malzemesi ( Tuğla, çimento, ustalık) tuğla ve ustalık gelen paradan karşılanmıştır.
· Temel betonları (1 bahçeye, 1 yola bitişik olmak üzere 2 adet 18 metre uzunluğunda istinat duvarı örülmüştür ) tümü tamamen belediye imkanlarıyla yapılmıştır. · Çatı malzemesi ( Tahta, yağmur olukları ve şıngıl, işçilik vb) gelen paradan karşılanmıştır. ?
· İşçilik ( 2 kaynak, 1 baca, 1 çatı ustası 485 milyon/12 gün), ( işçi 1.620.milyon/ 55 gün) 900 milyon ödendi. 1.180 milyon ödenecek. Belediye işçileri meşgul ve yetersiz olduğundan ödemeleri gelen paradan yapılacaktır.
· Günlük elden yapılan hırdavat harcamaları yaklaşık 300 milyondur. ( balyoz, çivi, lokma, hortum terazi, branda, murç, çatı eki, spiral taşı, işçilere yemek -40 milyon- vs…)
Önümüzdeki dönem için proje takvimine uygun olarak yapılması gerekenler.

· Bina inşaatında yaklaşık 1 aylık iş kalmıştır. Kış geldiğinden dolayı kalan işler mart-nisan ayında tamamlanacaktır. Bina duvar ve bölmeleri, iç ve dış dekorasyonu, merdivenler vb.
· Ocak ayından itibaren fırına gerekli olan makinelerin alımı için piyasa araştırması yapılacak ve görüşmeler gerçekleştirilecektir.
· Fırında çalışacak personelin tespit için yöntem belirlenecek ve kurulacak komisyon başvuruları değerlendirerek seçilen kadınların eğitim ve hazırlanmasını ivedilikle gerçekleştirecektir.
· Fırının faaliyete geçebilmesi için gerekli tüm yasal işlemler ve altyapısı tamamlanacaktır.
· Öncelikli olarak fırında çalışacak 1 kasiyer, 2 usta ve 1 kalfa seçilmek ve en geç ocak sonlarında eğitime gönderilmek zorundadır. Bu insanların seçiminde biz üç kurum insiyatifli olmalı ve bir an önce tespit etmeliyiz. Geriye kalan vasıfsız işçiler ise duyuru ve ardından komisyon tarafından seçilmesi daha sonra yapılabilir.


 

weşandin: Pazartesi, 29. Mart 2010 (32725 xweindin)
hemû mafên wê parastîne © dersim-wiederaufbau.de

rûpela dikare were nivîsandin  gotarê ji hevalek xwe re rêke

[ _CONT_GOBACK ]

Berhemênana rupel 0.0326 Di saniyê de, 18 Bi lêpirsîna jêrberhemdankê