Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_system.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 1415
dersim-wiederaufbau.de - DERSİMLİLER İSTANBUL´DA BİR ARAYA GELDİ
dersim-wiederaufbau.de
Ana Menü
ICERIKLER
DERSİMLİLER İSTANBUL´DA BİR ARAYA GELDİ
nivîskar Dersim Dîrok: Çarşamba, 02. Şubat 2011

aktuelle News Dersim

 Aylık olrak yayınlanan Dersim Gazetesi çalışanları "Dersimliler buluşuyor, konuşuyor" başlığı ile Taksim Sütliman Restoranı'nda iş adamlarına dönük yemek düzenledi.

 Dersim gazetesinden yemekli toplantı

 

Aylık  olarak yayınlanan Dersim Gazetesi çalışanları "Dersimliler buluşuyor, konuşuyor" başlığı ile Taksim Sütliman Restoranı'nda iş adamlarına dönük yemek düzenledi. Düzenlenen yemeğe Dersim Milletvekili Şerafettin Halis ve Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin katıldı.Yemekli toplantıya yaklaşık 100 kişi katıldı.

 

Buluşma yemeğinde konuşan Halis, Dersimlilerin devletin asimilasyon ve katliam politikasının kurbanı olduğunu ,bu kuşatmanın halen sürdüğünü söyledi.Konuşmasında ”Dersimde Fetullahçı cemiyetin kuşatması bulunduğunu belirterek AKP politikaları ile Dersim teslim alınmak isteniyor dedi. Milletvekili Halis CHP’ ninde bu zihniyetin farklı bir versiyonu olduğunu söyleyerek,Dersimli olduğunu inkar Kılıçdaroğlu’ nun liderliğindeki CHP ‘de değişen bir şey olmadığını belirtti.

Halis, "Önceleri devlet saldırılarla Dersimlileri katlederken bu gün AKP Dersimlilerin inançlarıyla Dersimlilere sarılarak katlediyor. Bunun önünde durmak için Dersimlilerin birlik ve beraberliği kaybetmemeleri gerekir" dedi. Dersim'de farklı birçok etkin köken ve inançtan kişilerin olduğunu belirten Halis, bu otantik yapının bilerek kaybettirilmeye çalışıldığını ve buna bütün halkın bilinçli bir şekilde engel olması gerektiğinin ifade etti.

 

 Halis'in ardından söz alan belediye başkanı Edibe  Şahin emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Zazaca konuşmasına başlayan Şahin, Dersimde belediye olarak yaptıkları hizmetleri anlattı.2010 yılı bütçe sonuçlarını açıklayan belediye başkanı şeffaf belediyeciliğin bunu gerektirdiğini söyledi.Belediye olarak Dersim tarihinde ilk kez kapsamlı projelere imza attıklarını söyleyerek kıt olan imkanlarla halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz dedi.Borçlanmaktan çekinmediklerini önemli olanın borcun ne için kullanılmış olduğunu belirterek ,şehrin arıtma tesisi için borçlandıklarını belirtti.Belediye olarak şehrin asbestli borularının değiştirildiğini,Seyit Rıza meydanı ve anıtını yaptıklarını belirten belediye başkanı şehirdeki kadın,gençlik ve çocuklar için projeler yaptıklarını söyledi.Belediye olarak toplumsal duyarlılığa sahip olduklarını baraj eylemlerinden asimilasyon ve yozlaşma eylemine kadar her eylemde halkın yanında olduklarını söyledi.

 

Belediye başkanı Edibe Şahin  bundan sonrada benzeri toplantıları Türkiye'nin her şehrinde yapmaya devam edeceklerini ve Dersim dışında yaşayan hemşerilerimizle daha güçlü bağlar kuracağız dedi.

 

Yemekli toplantı misafirlerin konuşmalarının ardından sona erdi.

 

DERSİMLİLER İSTANBUL´DA BİR ARAYA GELDİ

bikarhênerê qeyda xwe nekiriye nikare şîroveyê binivîsîne, ji kerema xwe re xwe qeyd bikin

şîrove yên nivîskarên xwe ne. ji naveroka wan em nikarin birpirsyar werin girtin.


5 nûçeyên dawî
hilbijare
deqdana nûçeyê
deqdana kêmzêde: 0
Tevayî deng: 0

ji kerema xwe re ji bo deqdana vê nûçeyê çirkeke xwe veqetînin
ciwan (herî baş)
zor baş
baş
eh! îdare dike
xerab

girêdankên têkildar

nûçeya herî li ser hev tê xwendin: aktuelle News:

Berhemênana rupel 0.0422 Di saniyê de, 26 Bi lêpirsîna jêrberhemdankê