Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_system.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c72e4/dersim/includes/mx_api.php on line 1415
dersim-wiederaufbau.de - BDP Dersim İl Örgütü Kongresi
dersim-wiederaufbau.de
Ana Menü
ICERIKLER
BDP Dersim İl Örgütü Kongresi
nivîskar Dersim Dîrok: Pazar, 02. Ocak 2011

aktuelle News Dersim
 Demirtaş: 'İboları, Mazlumları susturabildiler mi bizi susturabilecekler?'

 

DERSİM (DİHA) - BDP Dersim İl Örgütü'nün 2. olağanüstü kongresinde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahhatin Demirtaş, "Demokratik Özerklik" tartışmalarında AKP, CHP ve MHP'nin tutumlarını eleştirerek, "Üçü bir araya gelip üç kağıtçılık yapıyorlar. Neden? Çünkü Demokratik Özerklik ile birlikte halk üzerinde tahakkümleri sona erecek" dedi.Dersim Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan kongreye BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Edibe Şahin, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra 2 bin kişi katıldı. Dersim girişinde Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ı karşılayan yüzlerce araçlık konvoy ile kongrenin yapılacağı belediye binasına geldi. Araçlarından inen binlerce kişi "Bijî Serok Apo" ve "PKK halktır halk burada" sloganları eşliğinde kongrenin yapılacağı salona geçti. Mazlum Doğan, Aydın Erdem ve Şerzan Kurt'un posterleri ile "Demokratik Özerk Kürdistan" pankartının asıldığı kongre salonu, yeşil sarı kırmızı renklerle süslendi. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını BDP PM Üyesi Yıldız Aktaş Kürtçe yaparken, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Kürtçe ve Türkçe halkı selamladı.

'Üçü de 3 kağıtçı ve bir araya gelmiş'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pembe tablolar çizdiğini belirten Demirtaş, "Sokağın realitesi başbakanın ifade etiği rakamlarla değil. Onların başka bahsettiği bir Türkiye olabilir. Onların yüzde 80'i yoksulluk sınırı altındadır. Başbakanın çizdiği ile hiçbir alakası yoktur" dedi. Halkın temel çıkarlarını gözettikleri için hedef tahtasına konulduklarını ifade eden Demirtaş, AKP, CHP ile MHP'yi kast ederek, "Üçü bir araya gelip üç kağıtçılık yapıyorlar. Neden? Çünkü Demokratik Özerklik ile birlikte halk üzerinde tahakkümleri sona erecek" dedi. Demirtaş, "Bize karşı uzlaşmaz denilenler bir buraya gelip el ele tutuşup saldırı kampanyası, yapıyorlarsa bilin ki hepsinin maskesi aynı anda düşmüştür. BDP bilin ki aynadır. Panik başlamıştır. Bu üç kağıtçılar üçü de bir araya gelip partimize karşı saldırmışlardır" dedi.

'Bu kadar cefa çeken bir halka özür borcu var'
Demokratik Özerkli modelinin Kürt sorununun anahtarı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, yerelden yönetimi esas alan bir projeye hiç kimsenin karşı çıkmayacağını kaydederek, "Böylesi önemli bir projenin doğru tartışılması için önce doğru ele alınması gerekir. Başbakanı ve diğer partilerin fikirleri olmamasına rağmen adeta bizi ve partimize topyekun hakaret etmektedirler. Bu kadar cefa çeken bir halka özür borcu vardır. Buranın yönetimi Dersimlilere teslim edilecek, emanet edecek. Dersimliler kendini yönetecek" dedi.

'Aleviler Cemevine gider, Kürtler Kürtçe konuşur, bunu öğreneceksiniz'
Kürt sorunu ve Alevilerin yaşadıkları sorunlara karşı sessiz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun Kürtlere Kürt, Alevilere Alevi diyebilecek cesaretten yoksun olduğunu söyledi. Demirtaş, "Şimdi ben kendisinden buradan kendi memleketinden sormak istiyorum. Tam 104 miting iki büyük kurultayda konuştunuz. Bu ülkenin temel sorunlarında acil sorunun Alevi sözcüğünü ağzınıza almadan geçiştirdiniz. Bu bir yetenek maharet ister. Merak ediyorum alevi sorunu derken hangi kavramı kullanacaksınız o şeylerin şey sorunun şey yapacağız mı diyeceksiniz? Aleviye Alevi Kürde Kürt denir. Aleviler Cemevine gider, Kürtler Kürtçe konuşur bu böyledir bunu öğreneceksiniz. Bu bir ayrıştırma, bölme değil, önce farklılıkları kucaklayacak kadar yürekli olacaksınız. Biz Türkiye halkların birliğinden, siz Türkiye'nin tekliğinden söz ediyorsunuz. Siz ülkeyi tekleştirmek için bölüyorsunuz" dedi.

'İboları, Mazlumları susturabildiler mi bizi susturabilecekler?'
Türkiye'nin özgürleşmesini kimsenin engelleyebilecek gücünün olmadığını söyleyen Demirtaş, halkın özgürlüğünü savunanların darağacına götürüldüğünü ancak özgürlük mücadelesi bitirilmediğini söyledi: Demirtaş, "İboları, Mazlumları, susturabildiler mi bizi susturabilecekler. Zilanları, Beritanları susturabildiler mi durdurabildiler mi? Değişim sert kayaların arasından inatla akan bir damlacık su gibidir. O kayanın içinde illa da yolunu bulur" dedi.

Yapılan konuşmalarından ardından, tek listeyle gidilen seçimde, 9 kişiden oluşan BDP İl yönetimi seçildi. Seçim sonucunda BDP Dersim İl Başkanlığına Suat Demir getirildi.

BDP Dersim İl Örgütü Kongresi

bikarhênerê qeyda xwe nekiriye nikare şîroveyê binivîsîne, ji kerema xwe re xwe qeyd bikin

şîrove yên nivîskarên xwe ne. ji naveroka wan em nikarin birpirsyar werin girtin.


5 nûçeyên dawî
hilbijare
deqdana nûçeyê
deqdana kêmzêde: 0
Tevayî deng: 0

ji kerema xwe re ji bo deqdana vê nûçeyê çirkeke xwe veqetînin
ciwan (herî baş)
zor baş
baş
eh! îdare dike
xerab

girêdankên têkildar

nûçeya herî li ser hev tê xwendin: aktuelle News:

Berhemênana rupel 0.2286 Di saniyê de, 26 Bi lêpirsîna jêrberhemdankê